S.Daukanto a. 2-13, Vilnius * Į/k 191977131 * Banko sąskaita: AB SEB Vilniaus bankas LT567044060001463014


Draugija Pilis

Valdyba

Veikla:
      
* 1999-2003 m.
      
* 2005 m.
      
* 2006 m.

Įstatai

Leidiniai

Kelionės

Naujienos

 

 


Draugijos Pilis kelionės


Kelionė po Aukštaitijos piliakalnius 2007 m. gegužės 26 d.

ŠEIMYNIŠKĖLIŲ PILIAKALNIS - MINDAUGO PILIS VORUTA

Atvykę į Šeimyniškėlių piliakalnį, pirmiausia leidžiamės apžiūrėti šį vieną didžiausių Aukštaitijos gynybinių kompleksų. Gal būtume pradėję nuo papilyje, prie Anykščių-Rokiškio plento, atkurto medinės pilies bokšto, bet jis apgultas moksleivių ekskursijos. Tad žygiuojame per plačią piliakalnio aikštelę kito papilio link.

Dar neseniai šis papilys - neatskiriama Vorutos pilies įtvirtinimų dalis - atrodė kaip ištisas krūmynas. Šiemet pagaliau buvo nukirsta dauguma medžių. Na, ne visi - "juk kadaise šventą ąžuolyną buvo nuodėmė kirviu paliest"... Ir ne tik kadaise... Ir ne tik ąžuolyną... Susidaro įspūdis, kad labiausiai Lietuvoje gerbiami ant piliakalnių augantys ir juos ardantys medžiai. Pramoniniai kirtimai - ne nuodėmė.

Šturmuojame mažąjį papilį. Pasiekti jį padeda laiptai. Šlaitas iš tiesų status.

Nuo mažojo papilio galima pažvelgti į visą kompleksą - papilys nuo pagrindinio piliakalnio atskirtas giliu grioviu, per kurį ką tik persikabarojome, toliau - piliakalnis, kitas griovys ir dar vienas papilys, ant kurio dar sovietmečiu įrengti kolektyviniai sodai (net ir medinis bokštas pastatytas sodų teritorijoje, leidus vieno sklypo savininkui). Visas šis kyšulys, kuriame meistriškai išskaptuotas piliakalnis su dviem papiliais, yra susidaręs tarp dviejų lygiagrečiai tekančių upelių - Volupio ir Varelio. Nuo Varelio (Variuko) ir bus gavusi pavadinimą čia stovėjusi pilis - dar XX a. I pusėje piliakalnis vadintas Varutės kalnu.

Volupis (dešinėje) taip vadinamas dėl to, kad pilies statytojų buvo užtvenktas pylimu - "volu". Kasinėjant, jo apačioje rasti sukloti rąstai, dendrochronologiniu metodu (pagal medžių rieves) datuoti 1232 metais.

Apžiūrėjus piliakalnį, medinės pilies bokštas vis dar - moksleivių ekskursijų apgultyje. Autobusai važiuoja vienas po kito.

Pirmajame bokšto aukšte šiemet apsigyveno viduramžių karys.

Antrajame aukšte - darbuojasi moteris, turbūt to kario žmona...

Na, o pačiame viršuje vyksta jaunosios kartos švietimas - edukacinė programa, supažindinama su pilies istorija, archeologinių radinių kopijomis, pilėnų buitimi.

Vorutos pilyje užtrukome ilgai. Diena buvo karšta. Nusprendėme nebevažiuoti į dar du pagal programą numatytus piliakalnius, vietoj to patraukėme aplankyti dar vienos Anykščių įžymybės - legendinio Puntuko akmens.

 

Tomo Baranausko fotoreportažas

 © Draugija Pilis, 2007 m. gegužės 29 d.