S.Daukanto a. 2-13, Vilnius * Į/k 191977131 * Banko sąskaita: AB SEB Vilniaus bankas LT567044060001463014


Draugija Pilis

Valdyba

Veikla:
      
* 1999-2003 m.
      
* 2005 m.
      
* 2006 m.

Įstatai

Leidiniai

Kelionės

Naujienos

 

 

 

Vilniaus pagarsinimo šventė

Draugija „Pilis" ir Valdovų rūmų paramos fondas 2008 m. sausio 25 d., penktadienį, 12 valandą, Katedros aikštėje prie paminklo Lietuvos valdovui Gediminui priminė pirmąjį Vilniaus miesto vardo paminėjimą Gedimino laiške, kuriuo apie Vilnių buvo paskelbta visai Europai.

Prieš 685 metus, 1323 m. sausio 25 d., Lietuvos valdovas Gediminas rašė „visiems visame pasaulyje išplitusiems Kristaus garbintojams", kviesdamas juos vykti į Lietuvą, garantuodamas jiems laisvą tikėjimo išpažinimą ir nurodydamas, kad Lietuvoje stengsis statyti bažnyčias ir jau „vieną [bažnyčią] pamokslininkų ordinui mes naujai pastatėme prieš dvejus metus mūsų mieste Vilniuje. O dvi – mažųjų ordinui: vieną minėtame Vilniaus mieste, kitą – Naugarduke..."


Aktorius Darius Rakauskas skaito Gedimino laišką. Greta – muzikinę programą atlikusios folkloro grupės „Kūlgrinda“ nariai.

Iš šio laiško sužinome, kad jau 1321 metais Vilniuje vyko statybos, bet tik 1323 m. sausio 25 d. Gediminas plačiai paskleidė žinią apie Lietuvos sostinę Vilnių, kaip atvirą ir svetingą miestą, kviesdamas visus prisidėti prie jo kūrimo.

Šios Vilniaus pagarsinimo dienos minėjimas buvo surengtas jau antrus metus.


Kalba istorikas Romas Batūra

Šių metų renginyje istorinį kontekstą pristatė istorikas doc. Romas Batūra. Meninę programą atliko apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda". Gedimino laišką perskaitė aktorius Darius Rakauskas, Valdovų rūmų paramos fondo ceremonijų šauklys. Prie paminklo Lietuvos valdovui Gediminui, pagerbiant Vilniaus kūrėjus, Draugijos „Pilis", Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovai padėjo gėlių. Renginį vedė archeologas doc. Eugenijus Jovaiša (žr. šventės programą).


Padedamos gėlės Gediminui

Renginyje dalyvavo apie 150 vilniečių ir miesto svečių, pagerbti sostinės įkūrėjo Gedimino atvyko Vilniaus miesto meras Juozas Imbrasas, Lietuvos karališkosios bajorų sąjungos vadas Kęstutis Ignatavičius ir kiti bajorai su giminių vėliavomis. Taip pat dalyvavo Vilniaus Senamiesčio vidurinės mokyklos mokytojai ir mokiniai, kurie iškilmingai laikė bajorų vėliavas.

Informaciją apie renginį skelbė: ELTA, "Voruta", "Vilniaus diena", Vilniaus savivaldybė, Alfa.lt, "Entertainment Bank", Radijo "Klasika" laida "Ryto alegro", Lietuvos radijo laida "Ryto garsai", LRT.lt.

Reportažus iš renginio parengė 5 kanalo žinios, "Vilniaus diena", Lrytas.lt, "Lietuvos aidas" ir Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga.

 

 © Draugija Pilis, 2008 m.